Dreslette sogn 1642 - 1814
Herunder følger skematiserede transskriptioner af kirkebøger for Dreslette sogn 1642 - 1814, som de gengives på arkivalieronline (ny udgave).
Inden man går i gang med at søge, skal man være opmærksom på, at præsten i mange tilfælde har undladt at indføre de døbtes navne. Det sker også i mindre grad med de viede og døde. Det bliver dog bedre, som årene skrider frem.
Tomme felter betyder altså, at informationen ikke er til stede i originalen, mens ? betyder, at jeg ikke er sikker på, hvad der står.
Anvendte forkortelser:
D = Døbte B = Begravede T = Trolovede V = Copulerede/ viede S = Absolverede (skrifte)
Jeg har undladt at opføre barselskvinder, der introduceres i kirken. Men disse forekommer også kun i de seneste år i den ældste bog.
KB Dreslette 1642- 1705
Døbte - Trolovede og viede - Begravede
KB Dreslette 1705 - 1741
Blandede indførelser
Døbte, trolovede og viede, begravede.
KB Dreslette 1741-1781
Fødte og døbte
KB Dreslette 1741 - 1781
Døde og begravede
KB Dreslette 1741 - 1781
Vielser
Dreslette sogn 1781 - 1814 Blandede
1781 - 1810: Blandede indførelser
1811 - 1815: Fødte, konfirmerede, viede, begravede hver for sig.
Dreslette - Andet
Her finder du mange flere transskriberede kirkebøger fra Odense amt, herunder Dreslette.
Dreslette sogn:
1705 - 1724: Trolovede og viede
1725 - 1740: Trolovede og viede
Desuden en lang række kategoriserede udtræk fra 1813 - 1891.
Skårup, Dreslette sogn
Mensalgården i Skårup: Uddrag fra Aarbog for Odense og Assens Amter 1930 vedr. mensalgården i Skaarup og den sidste fæster Hans Andersen.
Seneste kommentarer
Hej! Jeg vil gerne tjekke, om jeg har læst rigtigt, men hvilket sogn drejer det sig om?
1714 Maren Christen Andersen og Kirsten Jensdatter, Hoven Tror du ikke der skal stå:1714 Christen Andersen og Mette Jensdatter Mørk, Hoven ….
Rigtig glædelig jul og godt nytår til sidens brugere, og tak for henvendelser og kommentarer i årets løb
Apropos Ålsø-Hoed. Meget af min fars slægt kommer derfra og mine forældre traf hinanden på Katholm, så jeg smugkigger lige lidt.